Alba Iulia

drapel Alba Iulia

Municipiul Alba Iulia este asezat in centrul podisului ardelean, la 460 5′ latitudine nordica si 210 15′ longitudine estica, 330 m altitudine, intr-o zona de interferenta a dealurilor ce coboara din Muntii Trascaului cu sesurile din valea cursului mijlociu al Muresului.

Cetatea si constructiile ridicate in ultimii ani pe vatra vechilor asezari se afla pe a doua terasa, cu cca. 18-25 m mai sus. Imprejurimile sunt deosebit de atragatoare, iar clima se caracterizeaza prin veri calduroase, toamne lungi si ierni blande, cu o temperatura medie anuala de +100 C si precipitatii care ating o medie anuala de 650 mm.Orasul propriu-zis este asezat pe prima terasa a Muresului, care formeaza spre est un ses lung de 8-10 km si lat de 2-4 km.
Orasului ii apartin 10.365 ha teren, format din 3500 ha teren arabil, restul fiind pasuni, fanete, vii, livezi si pepiniere pomicole.

Partea de vest a orasului este strajuita de inaltimile impadurite ale Muntilor Metalici cu Varful Mamut (630m).
Spre est, peste Mures, se disting dealurile argiloase de culoare rosiatica ale podisului ardelean, erodate de raurile Mures, Sebes si Secas, acestea formand un sir de rape cu forme interesante si vegetatie rara.
Spre sud, in zilele senine, se vad culmile muntilor Sebesului, cu Varful Surianul (2245 m) cu Varful lui Patru (2130 m).
Orasul este strabatut de soseaua E80, care face legatura intre Deva si Cluj Napoca la o distanta de 380 km. de Bucuresti, 100 km. de Cluj si la 241 km de Arad.

Aceasta este ambianta orasului Alba Iulia, unde bogatia pamantului se impleteste armonios cu peisajele variate si odihnitoare.

english_____________________________________________

Alba Iulia is the site of the ancient Apulum, founded by the Romans in the 2nd cent. A.D., and destroyed by Tatars in 1241. It was the seat (16th–17th cent.) of the princes of Transylvania, of a Roman Catholic bishop, and of an Eastern Orthodox metropolitan.
From 1599 to 1601, Alba Iulia was the capital of the united principalities of Walachia, Transylvania, and Moldavia. It was the site (1918) of the proclamation of Transylvania’s union with Romania and of the coronation of King Ferdinand in 1922.
Today, many Romanians consider Alba Iulia to be the spiritual capital city of Romania.

deutsch_____________________________________________

Vor zweitausend Jahren von den Römern gegründete Stadt Apullum , von den Tataren zerstört , ist die mittelalterliche Stadt Alba Iulia (Karlsburg ) des 16.-17 Jh. der Sitz der siebenbürgischen Fürsten und des katholischen Bischofstums. 1599 -1601 wird Alba Iulia die Hauptstadt der drei vereinigten Fürstentümer Moldau , Walachei und Transilvanien unter dem Szepter von Mihael der Tapfere . Es war der 1 Dezember 1918 wo in Alba Iulia die Wiedervereinigung Siebenbürgens an Rumänien erfolgte und die Geburt des rumänische Nationalstaates .1922 fand hier die Krönung der Suveränen Großrumäniens König Ferdinand I und Königin Maria statt.