1969383_714632158578555_5529449931698074728_n

Parteneri: Clubul Municipal de Șah Alba Iulia și Școala Gimnazială “Vasile Goldiș” Alba Iulia

Structura competiției: s-au organizat separat următoarele secțiuni:

 

După succesul ediției 2014, Clubul Rotary Alba Iulia Civitas Solis a organizat în week-end-ul trecut o a doua ediției a cupei omonime la șah, eveniment destinat preșcolarilor și elevilor de clasele 0-VIII, la care au participat șahiști nu doar din Alba, ci și din țară. Au concurat 136 de preșcolari și elevi, din Alba Iulia, Aiud, Cugir, Mihalț, Ocna-Mureș, Sebeș, Teiuș, dar și din Cluj-Napoca, Dej, Turda, Târgu Mureș, Sibiu, Deva, Petroșani și Hunedoara. Totul din dorința rotarienilor de a promova șahul ca sport al minții și de a-i îndemna pe cei interesați să-l practice de la o vârstă fragedă. Competiția a fost organizată în parteneriat cu Clubul Municipal de Șah Alba Iulia și Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia, cea care de altfel a găzduit evenimentul. Turneul a fost arbitrat de Marius Ceteraş (Alba Iulia), Aurelian Vlad (Teiuş), Sabin Borşia (Sântimbru), Alin Toma și Alin Marcu (Cluj-Napoca), Iosif Baratosi şi Imola Gal (Târgu Mureş).

În premieră, competiția de anul acesta a fost promovată și de Federația Română de Șah, site-ul acesteia oferind toate informațiile necesare iubitorilor șahului care au dorit să participe la evenimentul albaiulian. Trebuie menționat că nu a existat taxă de participare, din dorința de a se facilita accesul la competiție pentru toți iubitorii șahului. Competiția a avut două secțiuni, una pentru concurenți nelegitimați sau legitimați la Federația Română de Șah și având rating 1001, iar alta pentru competitori legitimați cu rating mai mare de 1001. În cadrul fiecărei secțiuni s-a concurat pe grupe de vârstă, de la preșcolari și până la elevii de clasa a VIII-a. Organizatorii au acordat, pentru fiecare secțiune: trofeu (cupă) pentru locul întâi, medalii pentru primii trei clasați și diplome pentru toți participanții. Festivitatea de premiere a fost condusă de George Scambloschi, președintele Rotary Club Alba Iulia Civitas Solis și Marius Ceteraș, președintele Clubului Municipal de Șah, la ea luând parte și alți rotarieni, dar și Marcela Dărămuș, inspector școlar general, un susținător declarat al acestui sport.

Pentru rezultatele remarcabile obținute și pentru că inspiră generația tânără să practice sportul minții, Radu Țâmpea, George Ileană, Mihnea Costachi, Adrian Sechereș și Iustin Ciorgovean au primit din partea rotarienilor de la Civitas Solis diplome de excelență. Pentru că prin implicarea lor constantă susțin fenomenul șahistic, domnilor Cosmin Covaciu (IPEC SA) și Ionel Miron (Iomir SRL) le-au fost acordate diplome de merit, decernate de altfel și Școlii Gimnaziale “Ion Agârbiceanu” și directorului acesteia, prof. Nicolae Andron, pentru inimoasa implicare. Pentru contribuția deosebită la promovarea șahului, șapte profesori au primit și ei din partea rotarienilor diplome de merit: Vasile Lupu, Sabin Borșia, Florin Oprea, Iosif Baratosi, Alin Toma, Alin Marcu și Imola Gal.

Pentru următorul eveniment vă rugăm să ne contactați la următoarele numere de telefon:

Marius Ceteraș                                                                    Clubul Rotary Alba Iulia Civitas Solis

Telefon: 0745-633805                                                          Telefon 0723-336511

Email: marius.ceteras@gmail.com                                     Email: office@rotaryalba.ro

 

Participanții vor prezenta la înscriere carnetul de elev sau adeverința eliberată de instituția de învățământ la care studiază, din care să rezulte clasa în care sunt înscriși.

 

Nu se percepe taxă de participare

 

Aveți, în cele ce urmează, clasamentul final.

EDIȚIA III

26 Noiembrie 2016

Băieți grădiniță – grupa mijlocie

Premiul I – Max Ciolacu (Alba Iulia)

 

Băieți grădiniță – grupa mare

Premiul I – David Miko (Turda)

Premiul II – Tudor Mihăescu (Deva), Iustin Ionaș (Sibiu)

Premiul III – Nectarie Gherman (Alba Iulia)

 

Fete grădiniță

Premiul I – Mara Ferențiu (Cluj-Napoca)

Premiul II – Nadia Sava (Alba Iulia)

 

Clasa 0 Băieți începători

Premiul I – Attila Nagy (Vălenii de Mures), Alexandru Simina (Alba Iulia), Norbert Wagner (Tîrgu-Mureș)

Premiul II – Denis Ștefan Toma (Tîrgu-Mureș), Răzvan Medrea (Alba Iulia), Alan Ciolacu (Alba Iulia), Răzvan Schiau (Alba Iulia)

Premiul III – Dragoș Cibu (Alba Iulia), Rareș Bogdan Ilea (Ocna-Mureș)

 

Clasa 0 fete începătoare

Premiul I – Lorena Enachi (Tîrgu-Mureș)

Premiul II – Mara Țâmpea (Alba Iulia), Dora Agoston (Alba Iulia)

Premiul III – Daria Podar (Alba Iulia)

 

Clasa I-a Băieți începători

Premiul I – Tudor Topală (Alba Iulia)

Premiul II – Erik Lang (Cluj-Napoca), Andrei Dragoș Gligor (Alba Iulia)

Premiul III – Vlad Sularia (Teiuș), Jamal Ahmed (Cluj-Napoca), Răzvan Ștefan Trifan (Alba Iulia)

 

Clasa I-a fete începătoare

Premiul I – Mara Cical (Turda), Maria Haplea (Cluj-Napoca), Patricia Ștefania Sălcudean (Turda)

Premiul II – Alexa Fulop (Tîrgu-Mureș), Sara Rotar (Turda)

Premiul III – Antonia Stremțan (Alba Iulia), Rebeca Maria Moroșanu (Alba Iulia)

 

Clasa a II-a Băieți începători

Premiul I – Răzvan Cristian Popescu (Turda)

Premiul II – Ștefan Bercu (Alba Iulia), Ștefan Nicolae Chiriluț (Alba Iulia)

Premiul III – Denis Sandor (Bistrița), Rahumi Ahmed (Cluj-Napoca), Luca Ciubean (Alba Iulia), Peter Gergely Abraham (Tîrgu-Mureș), Mihai Tudor Ploia (Sibiu)

 

Clasa a II-a fete începătoare

Premiul I – Diana Berinde (Cluj-Napoca)

Premiul II – Ioana Bucur (Alba Iulia)

Premiul III – Denisa-Cristina Leaș (Turda), Irina Radu (Alba Iulia)

 

Clasa a III-a Băieți începători

Premiul I – Mihai Alexandru Moise (Luduș)

Premiul II – David Donici (Reghin), Mihai Tătar (Tîrgu-Mureș)

Premiul III – Andrei Popa (Turda), Laurențiu Alexa (Teiuș), Andrei Iviniș (Cugir), Cătălin Mărină (Teiuș)

 

Clasa a III-a fete începătoare

Premiul I – Daniela Ionaș (Sibiu)

Premiul II – Sarah-Alesia Roșca (Ocna-Mureș)

Premiul III – Bianca Bejenaru (Alba Iulia)

 

Clasa a IV-a Băieți începători

Premiul I – Cătălin Groza (Vinerea), Raul Turcu (Sibiu)

Premiul II – Iulian Pașca (Alba Iulia), Klaid Renato Iordăchescu (Cugir)

Premiul III – Vlad Prața (Alba Iulia)

 

Clasa a IV-a fete începătoare

Premiul I – Casiana Ionaș (Sibiu)

 

Clasele V-VIII Băieți începători

Premiul I – Raul Rotar (Cluj-Napoca), Andrei Schmidt (Cugir)

Premiul II – Sergiu Andrei Borca (Ocna-Mureș), Răzvan Cristian Pîrvu (Cluj-Napoca), Vlad Nicolae Grozav (Ocna-Mureș)

Premiul III – Paul Bleoca (Ocna-Mureș)

 

Clasele V-VIII fete începătoare

Premiul I – Irina Deacu (Cluj-Napoca), Veronica Văcăraș (Cluj-Napoca)

Premiul II – Denisa Lodroman (Teiuș), Andreea Sărac (Ocna-Mureș)

Premiul III – Emilia Lodroman (Teiuș), Teodora Tîrcă (Ocna-Mureș)

 

Clasele 0-II copii legitimați

Premiul I – Andrei Mihai Străjan (Turda)

Premiul II – Tudor Ștefan Stănescu (Deva), Gheorghe Pleșa (Alba Iulia)

Premiul III – Filip Răcășan (Deva), David Cristian Ercean (Tîrgu-Mureș), Tudor Mihai Balc (Tîrgu-Mureș), Alexandru Marian Covaciu (Sibiu), Ana Maria Muntean (Sibiu), Ioan Lupșe (Deva), Iulia Pamfilie (Turda), Andreas Lencăuțeanu (Deva)

 

Clasele III-IV copii legitimați

Premiul I – Diana Maria Luchian (Turda)

Premiul II – Ianis Mihai Tarciuc (Sebeș), Raul Florin Ferențiu (Cluj-Napoca)

Premiul III – Maria Irina Iorga (Sibiu), Andrei Nicolae Pop (Cluj-Napoca), Hannah Vasiu (Cluj-Napoca)

 

Clasele V-VIII copii legitimați

Premiul I – Ilie Arion (Cugir)

Premiul II – Radu Țâmpea (Alba Iulia)

Premiul III – David Sopon (Cluj-Napoca), Vlad Chiorescu (Cluj-Napoca)

 

CLASAMENT EDIȚII ANTERIOARE


CONCURENȚI NELEGITIMAȚI SAU LEGITIMAȚI LA F.R. ȘAH, CU RATING 1001

Preșcolari (fete)

Premiul I: Călina Furdui (Alba Iulia)

Preșcolari (băieţi)

Premiul I: Filip Răcăşan (Deva)

Premiul II: Andrei Simina (Alba Iulia), Tudor Ciucă (Alba Iulia)

Premiul III: Tudor Moldovan (Tg.Mureş), Tudor Grama (Tg.Mureş), Eric Lang (Cluj-Napoca), Tudor Mihai Bâlc (Tg.Mureş), Alexandru Drâmbărean (Teiuş), Vlad Siluan Paştiu (Alba Iulia)

Clasa 0 (fete)

Premiul I: Irenne Bototeanu (Petroşani)

Premiul II: Ana Maria Iordache (Deva), Ioana Bucur (Alba Iulia), Alexia Petrinca (Alba Iulia)

Premiul III: Ania Stavariu (Tg.Mureş), Irina Radu (Alba Iulia), Ana Maria Anton (Alba Iulia), Eliza Oprea (Alba Iulia), Ana Petric (Alba Iulia), Ioana Sabo (Alba Iulia), Delia Alexandra Crăciun (Alba Iulia)

Clasa 0 (băieţi)

Premiul I: Ştefan Chiriluţ (Alba Iulia)

Premiul II: Andrei Poenar (Tg.Mureş), Robert Ioan Gozner (Sibiu), Ioan Nicoară (Alba Iulia), Bogdan Pintea (Tg.Mureş), Luca Ciubean (Alba Iulia)

Premiul III: Sebastian Frâncu (Petreşti), Bogdan Cristea (Alba Iulia), Andrei Giurcă (Alba Iulia), Mihai Moş (Alba Iulia), Andrei Jurcă (Alba Iulia)

Clasa I (fete)

Premiul I: Maria Roşca (Teiuş)

Premiul II: Nadina Stroia (Tg.Mureş)

Premiul III: Maria Kristof (Teiuş)

Clasa I (băieţi)

Premiul I: Cătălin Marină (Teiuş)

Premiul II: Matei Bărbat (Cluj-Napoca), Răzvan Roba (Tg.Mureş), Tudor Râpă-Bălan (Cluj-Napoca)

Premiul III: Laurenţiu Alexa (Teiuş), David Donici-Maier (Tg.Mureş), Radu Sebastian Metea (Tg.Mureş)

Clasa a II-a (fete)

Premiul I: Maria Bucur (Alba Iulia)

Premiul II: Susana Garrido (Ocna Mureş)

Clasa a II-a (băieţi)

Premiul I: Kleid Renato Iordăchescu (Cugir)

Premiul II: Tudor Gabor (Cluj-Napoca)

Premiul III: Andrei Dumitraş (Teiuş), Andrei Suschevici (Alba Iulia), Vlad Andrei Pică (Cluj-Napoca), Andrei Miron (Alba Iulia)

Clasa a III-a (fete)

Premiul I: Alisa Enachi (Tg.Mureş)

Premiul II: Oana Maxim (Alba Iulia)

Clasa a III-a (băieţi)

Premiul I: George Nicoară (Alba Iulia)

Premiul II: Robert Pătruţ (Alba Iulia)

Premiul III: Darius Moiceanu (Alba Iulia), Andrei Schmit (Cugir)

Clasa a IV-a (fete)

Premiul I: Filofteia Lupu (Alba Iulia)

Clasa a IV-a (băieţi)

Premiul I: Eduard Toma (Alba Iulia)

Premiul II: Lucian Andrei Cristea (Ocna Mureş)

Premiul III: Ali Alhafez (Cluj-Napoca)

Clasele V-VIII (fete)

Premiul I: Andreea Roşca (Teiuş)

Premiul II: Diana Maria Chiorean (Ocna Mureş)

Premiul III: Alexandra Radu (Teiuş)

Clasele V-VIII (băieţi)

Premiul I: Cristian Lodroman (Teiuş)

Premiul II: Darius-Paul Albu (Cugir)

Premiul III: Gabriel Roşca (Teiuş)

CONCURENȚI LEGITIMAȚI LA F.R. ȘAH, CU RATING MAI MARE DE 1001

Clasele I-IV (fete)

Premiul I: Francesca Medeea Maniul (Deva)

Premiul II: Ariana Roxana Ciocan (Tg.Mureş)

Premiul III: Andrada Paraschiva Bîră (Tg.Mureş)

Clasele I-IV (băieţi)

Premiul I: Radu Ţâmpea (Alba Iulia)

Premiul II: Ilie Arion (Cugir)

Premiul III: Raul Ferenţiu (Cluj-Napoca)

Clasele V-VIII (băieţi)

Premiul I: Iustin Ciorgovean (Alba Iulia)

Premiul II: Andras David Baratosi (Tg.Mureş)

 

  • Bookmark and Share