Cluburile Rotary din Districtul 2241-România și Moldova au participat în urmă cu o săptămână, la 1 iulie 2014, la o acțiune comună – lansarea a câte 109 lampioane.

Potrivit unui comunicat de presă, semnat de președintele Rotary Club Alba Iulia Civitas Solis 2014-2015, George Scambloschi “acțiunea a avut multiple semnificații: de a marca cei 109 ani de Rotary Internațional, de a sensibiliza opinia publică asupra poliomielitei și de a susține campania END POLIO NOW, precum și intrarea în anul rotarian 2014-2015, a cărui deviză este LIGHT UP, ROTARY. În municipiul Alba Iulia, lampioanele au fost lansate din Piața Cetății și, nu mică a fost surpriza și bucuria de a constata că am avut alături mai mulți membri ai comunității. Aceștia au răspuns cu plăcere invitației de a participa la acțiune împreună cu familiile și membrii cluburilor Rotary Club Alba Iulia Civitas Solis, Rotary Club Alba Iulia, Interact și Rotaract.”

IMG_9565 IMG_9564 IMG_9562