Pânza este noul plastic

Rotary Club Alba Iulia CIVITAS SOLIS în parteneriat cu SC DACIA SA inițiază Campania “Pânza este noul plastic”, o campanie ce dorește să sensibilizeze opinia publică la folosirea pungilor de pânză în defavoarea pungilor de plastic. Punga de plastic : timp mediu de utilizare:15-20 minute, perioada de degradare: 100-400 ani, în România se folosesc anual >5 miliarde pungi de plastic. ACUM ȘTII… De ce ‘cresc’ pungi de plastic în spațiile verzi, pe câmpuri sau în copaci, de ce ‘bântuie’ pe trotuare sau plutesc în deriva pe apele râurilor. Că ai o alternativa ecologica??? Sacoșa de pânză – Reutilizabilă pe termen lung, Suportă greutăți mult mai mari. Utilizând 1 sacoșă de pânză economisim 6 pungi de plastic /săptămână , adică 288 pungi de plastic/an. Drept urmare membrii clubului Rotary Club Alba Iulia CIVITAS SOLIS vor distribui sămbătă în rețeaua supermarketurilor DACIA sacoșe de pănză cumpărătorilor .

În 2010 campania “Pânza este nou plastic” a ajuns la o nouă etapă. Rotary Club Alba Iulia Civitas Solis, în parteneriat cu SC Dacia SA sunt cei care au iniţiat această campanie în cursul anului trecut. Prin intermediul acesteia se urmăreşte sensibilizarea opiniei publice la folosirea pungilor de pânză în defavoarea pungilor de plastic.

View more photos →

Reactii media: