Crearea unui serviciu de endiscopie bronșică la Aiud

Proiect cofinanțat de districtul 1740 și Fundația Rotary Internațional în parteneriat cu:

• Club Rotary Vichy
  • Club Rotary Alba Iulia Civitas Solis
  • Club Rotary Aiud
  • Club Rotary Alba Iulia
  • Club Rotary Teiuș
  • Club Rotary Vichy – Val de Besbre

Achiziția s-a desfășurat în cadrul proiectului de tip Global Grant nr. 1526505

Obiective principaleObiective principale

Medical: înmulțirea cu 6 a numărului de pacienți care vor avea acces la investigații esențiale pentru stabilirea diagnosticului (de la 96 câți au beneficiat în 2013 la 500 câți ar fi avut nevoie)

Financiar: Se va realiza o economie substanțială datorita faptului ca pacientii nu mai achita transportul la Cluj  și taxele de investigație pe care Spitalul de Pneumoftiziologie le achita Cluj. În acest fel fondurile vor rămâne la dispoziția Spitalului de Pneumoftizilogie din Aiud pentru asigurarea funcționării acestui aparat.

Comunitar: implementarea proiectului va determina descoperirea prematură a bolii și accesul rapid la investigarea pacientilor. Pentru spitalul din Aiud, asigură o mare îmbunătățire a serviciilor medicale, care vor ajuta mult populația din împrejurime.

Valoarea proiectului este de 44154 USD / 36119 Euro

1. Club Rotary Vichy   – 3.350,00 USDValoarea proiectului

2. Club Rotary Alba Iulia Civitas Solis – 4.000,00 USD

3. Rotary Club Vichy – Val de Besbre, – 650,00 USD

4. Rotary Club Alba Iulia – 1.000,00 USD

5. Rotary Club Aiud – 3.000,00 USD

6. Rotary Club Teiuș- 1.000,00 USD

7. DDF – 12.327,00 USD

8. Rotary Internațional  – 18.827,00 USD

Beneficiarii proiectului

• Cel putin 500 de persoane/an care au acest tip de boală și vor beneficia de acest tip de examinare.
  • Locuitorii județului Alba, peste 378.000, dar în special (63.237) din zonele Aiud, Teiuș, Ocna Mureș (orașele și comunele din apropiere spitalului din Aiud)
  • De asemenea beneficiază de acest proiect și locuitorii din comunele județelor Cluj, Mureș și Sibiu, care se învecinează cu județul Alba.

Rezultate așteptate

1. Indicatori cantitativi
  • Pot fi evidentiați după primele luni de utilizare a brohoscopuluiRezultate asteptate
  • Prin achiziționarea acestui aparat va crește considerabil numărul anual al pacienților care au nevoie de această investigație (de 6 ori, de la 96/an la 500 /an) și nu  reușeau să o facă din cauză că nu puteau fi planificati așa de multi la Cluj.
  • Dacă diagnosticarea se face mai repede și începerea tratamentului se va face mai repede ceea ce determină un cost mai redus al tratamentului
  • În costul investigației achitată de Spitalul Aiud la Cluj este cuprins și salariul medicului si personalului care efectueaza investigatia pe langa materiale sanitare, de laborator, etc. ori dotând Spitalul din Aiud cu endoscop aceste fonduri vor rămâne la Spitalul Aiud.

2. Indicatori calitativi

• Prin utilizarea acestui aparat bolile bronhopulmonare nu scad ci crește calitatea actului medical având un timp mai scurt de diagnosticare
  • Crește șansa de supraviețuire a bolnavilor întrucât se poate institui un tratament mai repede și pe baza unor investigații mai complexe (bronhoscopia), și cu un cost mai mic / pacient.
  • Bolnavul după o investigație bronhoscopică trebuie să stea la pat, nu să fie supus traumei transportului cu ambulanța. Utilizând bronhoscopul la Aiud confortul pacientului crește considerabil.

Panou info